Колко от вас обичат суши? Колко от вас са мислили, че е трудно и скъпо да го приготвиш сам?
Аз най-накрая се реших да си купя продукти, за да си направя домашно приготвено суши. Определено се изненадах от крайния резултат, но ето малко предистория.
За пръв път опитах суши, благодарение на една моя приятелка, която вече беше огромна фенка на японското ястие. Мисля, че е било някъде 2010та година, когато в България имаше малко места, където да предлагат наистина истинско суши. Тогава си спомням, че беше в градината на ресторанти Хепи. До ден днешен много обичам тяхното суши, защото е винаги прясно направено, което е много важно. Опитвала съм и на други места и такива от ваучери, но определно навсякъде ми се струва различно, или поне старанието на готвачите по ресторантите. Винаги съм искала да опитам и на типичното място, където правят само това. Като се замисля най-много пъти съм го поръчвала за вкъщи. Интересно!
В първите месеци на бременността ми много ми се похапваше суши. Не знам дали беше заради соевия сос или рибата или уасабито... Казват, че бременните не трябва да ядат сурова риба, но аз не можех да се стърпя да не опитам поне е от тези "хапки" с пушената сьомга. Ако погледнете реално, сушито е доста полезно и богато на витамини и минерали идващо от съставките му.
Вече имах няколко човека около мен, които приготвят сушито си вкъщи сами и твърдят, че определено е по-евтино от това да го поръчаш. Поне тези комбинации, чиито съставки най-лесно се намират наистина излизат много добре на цена. По-специалните като комбинации едва ли ще намеря и направя, но пък като за начало ми харесва.
Та тази седмица попаднах на брошурата на магазини Lidl и имаше за пореден път Азиатска седмица и се реших, че трябва да ида и да си купя продукти за суши. Най-доброто решение и вариант, в случая, беше стартов комплект, който включва всичко необходимо за порция суши за двама, но без плънката.
Пакетът в една кутия включваше: 2 комплекта клечки, бамбуковата рогозка за навиването, ориз, оризов оцет, 4 кори нори, уасаби и джинджифил и соев сос. Оризът ми излезе точно 1 чаена чаша и ми стигна за 3 кори и половина, тъй като правих от малките така наречени Хосо-маки. Купих 1 авокадо, 1 краставица, 1 опаковка пушена сьомга и сирене Филаделфия.
С комплекта успях да направя суши само с половин авокадо, половин краставица и от сьомгата остана малко.
Гледах малко видеа в Yuotube как се приготвя ориза и техниката на навиване. По препоръки този ориз се вари с вода в съотношение 1 към 1 с времетраене около 15 минути. Задължително е измиването преди това поне 3-4 пъти. Този ориз в пакета се свари по-рано, но може би трябваше за началото да пусна по-тих огън. Когато заври се включва 10 минути на най-слаба степен. След сваряване (извиране на водата) се остава под капак поне 10 минути. След това го разтлах в пластмасова голяма купа да изстива. Иначе е препоръчително да изстива в дървена купа. Слага се сол и оризов оцет докато е още топъл. Мисля, че в пакета има около 2-3 супени лъжици готова смес на оризов оцет. Докато изстива оризът си приготвих всичко нарязано на ивици и готово за пълнене. Приготвих си мокра кърпа за ножа, защото при всяко рязане е хубаво да се мокри ножа. Отделно купичка с вода за мокрене на ръцете, защото ориза е лепкав е по-лесно разстилането му. Корите разделих на 2 части за приготвяне на Хосо-маки - суши обикновено с по 1 вид плънка. Наточете си ножа предварително, за да е по-удобно рязането и ако искате да запазите бамбуковата рогозка чиста, я увийте в домакинско фолио.
След като изгледах около 10 видеа за навиването и оризът изстина готов за правене на суши.
Направих по една половина от кората с различни плънки и комбинации от тях. Успяха да станат към 45 Хосо-маки, което определно си е доста и е достатъчно за двама човека, дори трима бих казала. Определено ако сьомгата беше от тази специалната за суши, щеше да ми хареса повече. Тази, която купих има доста силен аромат на пушено, но става за разнообразие. Варианта със сиренето Филаделфия и краставици също много ми допада. Мисля да си купя 1 пакет ориз, 1 пакет кори и оризов оцет за да имам и в бъдеще. Обичам и много уасаби така, че и от него трябва да снабдя - има го на прах за правене на паста. Приготвянето и навиването е лесно, но иска доста практика, за да станат стегнати и хубави ролки. Уцелих дебелината на ориз, която трябва да се постави на корите - да стои малко прозрачно, не повече от 8 мм. Накрая на корите оставям по 1 см за залепване. Определено съм много доволна, че мога да си напрвя сама суши, а и не отнема много време.
Препоръчвам ви да пробвате този стартов комплект за да видите дали ще успеете. След това определено 1 чаша ориз и 3-4 кори ще са достатъчни за суши комбо за двама и цената определено ще е по-ниска от това, което си поръчвате. Този комплект струваше около 15 лв., от който ще ми останат клечките и рогозката за следващо приготвяне.
Ако имате препоръки за плънка, ще се радвам да ми споделите.
Много японски целувки!
Няма коментари:
Публикуване на коментар